Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+4=?


Informacje o plikach "cookies"

Stan bezpieczeństwa na Stadionie Narodowym, gdzie 11 lutego ma odbyć się mecz o piłkarski Superpuchar pomiędzy Legią Warszawa i Wisłą Kraków, budzi zaniepokojenie posłów z sejmowych komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Kultury Fizycznej i Sportu.

Połączone posiedzenie obu komisji, z udziałem minister sportu Joanny Muchy oraz przedstawicieli służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, przerwane zostało w piątek rano ze względu na rozpoczęcie sesji plenarnej parlamentu. Obrady zostały przełożone na popołudnie, ale zostały ponownie przerwane z uwagi na brak kworum.

Komisje zajmowały się sprawą bezpieczeństwa na stadionie na prośbę spółki Ekstraklasa SA, organizatora zaplanowanego na 11 lutego meczu o Superpuchar. Wątpliwości spółki budzi stan gotowości obiektu do meczu obciążonego bardzo wysokim ryzykiem.

"Nie mamy jeszcze podpisanej umowy z Narodowym Centrum Sportu, nie możemy rozpocząć sprzedaży biletów, na stadionie nie ma murawy, a mecz już za dwa tygodnie" - mówił przedstawiciel Ekstraklasy Wojciech Dobrzyński. O "zaniepokojeniu" władz UEFA stanem gotowości obiektu informował natomiast posłów wiceprezes PZPN Adam Olkowicz.

"Stadion uzyskał pozwolenie na użytkowanie 16 grudnia, odebrana została także przeprojektowana płyta. Przeszkoliliśmy 600 stewardów, 250 członków służb porządkowych, a firma ochroniarska, z którą mamy umowę, jest w stanie zapewnić 600 profesjonalnych porządkowych. Murawa będzie gotowa 6 lub 7 lutego, aby w przeddzień meczu mógł się na niej odbyć trening" - ripostował prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler.

Poruszaniem tematu negocjacji pomiędzy Ekstraklasą i NCS zdegustowana była minister Joanna Mucha, podkreślając, że dziwi ją absorbowanie uwagi parlamentu biznesową umową pomiędzy operatorem stadionu i organizatorem meczu. "Ze swej strony mogę zapewnić, że bezpieczeństwo będzie zapewnione" - oświadczyła.

Na mecz o Superpuchar oba kluby otrzymały po dziewięć tysięcy biletów

Budzi to poważne zastrzeżenia policji, co do możliwości zapewnienia spokoju i odseparowania tradycyjnie zwaśnionych grup fanów zarówno podczas spotkania, jak i na trasie dojazdu przyjezdnych z dworca na stadion. Zaproponowano więc, aby Ekstraklasa SA zapewniła autobusy, które przewiozą dziewięć tysięcy kibiców Wisły bezpośrednio pod obiekt. Spółka odpowiada na to, że - podobnie jak miasto - nie ma w budżecie środków na takie przedsięwzięcie.

Wątpliwości co do możliwości bezpiecznego rozegrania Superpucharu wyrazili wiceszef MSW Michał Deskur oraz wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. "Stadion Narodowy nie jest przystosowany do rozgrywek ligowych. Policja ma poważne wątpliwości dotyczące stanu bezpieczeństwa podczas meczu o Superpuchar" - powiedział Deskur.

Mecz najwyższego ryzyka

"Mecz 11 lutego będzie imprezą wysokiego, mogę wręcz powiedzieć, najwyższego ryzyka. Stadion był zaś budowany pod kątem imprezy międzynarodowej. Przede wszystkim zaś organizator, czyli Ekstraklasa, nie wykazał, że jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom imprezy masowej" - dodał wojewoda Kozłowski, przypominając, iż ustawowy termin wydania pozwolenia na tę imprezę mija 27 stycznia. Nie wykluczył jednak możliwości, że organizator skorzysta z trybu odwoławczego i dostarczy w późniejszym terminie dokumenty pozwalające na wydanie pozytywnej opinii.

Popołudniowa część posiedzenia zakończyła się w nerwowej atmosferze. Część posłów otrzymała bowiem informację, że obrady będą wznowione około godz. 17.00 i nie zjawiła się w momencie wznowienia obrad, około 16.00. Jeden z nielicznych obecnych posłów opozycji Mariusz Kamiński (PiS), zwracając uwagę, że parlamentarzyści zostali wprowadzeni w błąd, poprosił o wyjaśnienie jak wyglądać będzie zabezpieczenie niedzielnej imprezy otwarcia. Jak argumentował z uwagi na zapowiadane protesty przeciwników ACTA powinna być ona uznana za imprezę podwyższonego ryzyka.

Z kolei poseł Bogusław Wątor (SLD) zgłosił formalny wniosek o sprawdzenie kworum. Ponieważ na sali było tylko kilkunastu parlamentarzystów przewodniczący obradom Ireneusz Raś (PO) zamknął posiedzenie. Już po tym, podczas nieformalnej części, minister Joanna Mucha zapewniła obecnych, że Stadion Narodowy spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa, a za jego zapewnienie odpowiedzialny jest organizator meczu czy imprezy.

Nawiązując do wątpliwości związanych z meczem o Superpuchar minister sportu przypomniała, że wydanie zgody na jego przeprowadzenie uzależnione jest od uzupełnienia wymaganej dokumentacji.

"Teraz jesteśmy na tym etapie, że pierwsze dokumenty przez organizatora zostały złożone, czekamy na kolejne, bo jeszcze nie ma całego pakietu. Jeśli zostaną spełnione wszystkie kryteria, ten mecz się odbędzie. Jeśli nie, to domyślam się, że i policja, i miasto, i pan wojewoda wydadzą decyzje, które będą wiązały się z niespełnieniem kryteriów" - powiedziała Joanna Mucha.

"Ze strony Stadionu Narodowego spełnione są wszystkie kryteria wymagane według tak zwanego Green Gate, czy standardu bezpieczeństwa dla stadionów. Po drugie jeśli zostaną spełnione wymogi organizacyjne ze strony organizatora meczu, imprezy masowej, zostanie wydana zgoda, jeśli nie, nie ma o tym mowy" - podsumowała minister. 


WIG 20 na otwarciu sesji wyniósł 2318,35 pkt (-2,24%)

Warszawska giełda na otwarciu zanotowała spadki.  WIG 20 na otwarciu sesji wyniósł 2318,35 pkt (-2,24%). Giełda Papierów Wartościowych, Warszawa, PolskaWczoraj europejskie giełdy odnotowały spadki, co było reakcja na plan poddanie pod referendum pakietu pomocy Grecji. Jak można się było spodziewać, dzisiejsza, choć opóźniona z powodu święta, reakcja naszej giełdy była podobna - WIG na otwarciu wyniósł 40141,39 pkt, czyli spadł o -2,48 %, a WIG 20 na otwarciu sesji wyniósł 2318,35 pkt (-2,24%). Notowania indeksów giełdowych Rynku Głównego GPW:NazwaKurs otw.ZmianaWIG40141,39-2,48WIG202318,35-2,24mWIG402226,15-3,92sWIG808928,21-2,59WIGdiv944,55-2,36 ...

Śledztwo ws. nadzoru BOR nad lotem do Smoleńska będzie wznowione.Sąd uwzględnił wniosek Marty Kaczyńskiej

Sąd uchylił we wtorek decyzję prokuratury Warszawa-Praga o umorzeniu śledztwa w sprawie domniemanego niedopełnienia obowiązków i niewłaściwego nadzoru nad Biurem Ochrony Rządu w 2010 r. przez ówczesnego szefa MSWiA Jerzego Millera. Chciał tego m.in. Jarosław Kaczyński.Miejsce katastrofy w SmoleńskuWe wtorek Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów rozpoznał zażalenia Marty Kaczyńskiej i pełnomocnika Jarosława Kaczyńskiego - mec. Piotra Pszczółkowskiego, na umorzenie we wrześniu przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga wyłączonego z głównego postępowania wątku dotyczącego szefa MSWiA Jerzego Millera. Zawiadomienie złożył w marcu Antoni Macierewicz (PiS), twierdząc, że minister Miller nie dopełnił swych obowiązków nadzoru nad BOR przygotowującym wizytę prezydenta w Katyniu w kwietniu 2010 r.Prokuratura wyłączyła ten wątek ze śledztwa w sprawie działań BOR i uznała, że w działaniu ministra brak było cech przestępstwa, zaś nadzór nad BOR polegał w zasadzie na ewentualnej możliwości ... ...

Jutro zostanie przesłuchany wiceszef BOR. Chodzi o organizację lotu do Smoleńska

W czwartek w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga ma zostać przesłuchany w charakterze podejrzanego wiceszef BOR gen. Paweł Bielawny. Chodzi o śledztwo dotyczące m.in. organizacji tragicznego lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska w kwietniu 2010 r.Rzeczniczka prokuratury Renata Mazur w poniedziałek potwierdziła PAP, że wiceszef BOR został wezwany na przesłuchanie i będzie w nim miał status podejrzanego. Nie chciała jednak ujawnić żadnych szczegółów ani dotyczących zarzutów, ani dokładnego terminu przesłuchania.Praska prokuratura bada wątek, który został wyłączony na przełomie marca i kwietnia zeszłego roku z postępowania ws. katastrofy smoleńskiej, prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Dotyczy on okresu od września 2009 r. do 10 kwietnia 2010 r. i badana jest w nim sprawa ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w... ...

Wręczono nagrody w konkursie "Pracodawca Godny Zaufania"

Bezzwrotne zapomogi dla pracowników w trudnej sytuacji, opieka medyczna, dofinansowanie do zajęć sportowych, studiów, kursów i szkoleń - to niektóre z udogodnień, jakie swoim pracownikom proponują laureaci konkursu "Pracodawca Godny Zaufania".Konkurs organizowany jest m.in. przez Krajową Izbę Gospodarczą. W tegorocznej, III edycji, oceniano branże paliwowo-energetyczną, spożywczą oraz przemysł ciężki (co roku oceniane są inne).W skład kapituły konkursu weszli m.in. przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, Centrum Monitorowania Wolności Prasy przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a także pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska.Tytuł "Pracodawca Godny Zaufania" otrzymały w tym roku Mostostal Warszawa, Żywiec Zdrój oraz PKN Orlen. Kapituła oceniała programy socjalne, politykę pracowniczą i system ochrony praw pracowników. Przyznano również nagrodę specjalną dla Ireneusza Ws... ...

Polskie firmy będą budować drogi za granicą. Pracę straci 75 tys. osób

Spółki budowlane aby przetrwać przenoszą biznes na Wschód, w Polsce liczą na energetykę, kolej i śmieci. Ale nie da się uniknąć zwolnień grupowychPrzychody branży budowlanej w PolscePracownicy firmy Sany Heavy Industry w ChinachWedług Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do końca roku w Polsce przybędzie 525 km nowych autostrad i 441 km dróg ekspresowych. Od 2013 r. wydatki GDDKiA spadną ponad czterokrotnie, do 7 mld zł. Według raportu firmy badawczej PMR mniejsza liczba inwestycji drogowych negatywnie odbije się na wynikach budownictwa w latach 2013 – 2014.Do Rosji i na Ukrainę– W latach 2004 – 2012 zainwestowaliśmy w Polsce ponad miliard złotych m.in. w ludzi, sprzęt i budynki. Nie chcemy, żeby ten potencjał się zmarnował – mówi DGP prezes Strabagu Paweł Antonik. – W Rosji otworzyliśmy oddział, do którego pojechało z Polski na razie 20 menedżerów. Lada dzień podpiszemy tam umowę na dostawy mas bitumicznych. Zabiegamy o zlecenia w Azerbejdżanie i Turkmenistanie – ujawnia.... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.