Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
2+3=?


Informacje o plikach "cookies"

Kochamy Święta Bożego Narodzenia za wiele rzeczy, ale w szczególności za okazję do spędzenia czasu z rodziną i najbliższymi, dni wolne od pracy, czy smakowite jedzenie.

Łączne wydatki na Święta

Świąteczne zakupy Polaków

Polacy nie mają w zwyczaju kupować prezentów świątecznych z dużym wyprzedzeniem czasowym.

Do tego prezenty są jednym z najmilszych aspektów Świąt. Ogromną przyjemność sprawia nam zarówno otrzymywanie podarunków, jak i obdarowywanie nimi najbliższych. Polacy, nie przejmując się kryzysem, chętnie kupują świąteczne prezenty i planują wydać w tym roku nawet 1000 zł na Święta, w tym na podarunki i przygotowania – tak wynika z najnowszego raportu Ceneo.pl.

Serwis Ceneo.pl przeprowadził badanie wśród swoich użytkowników, w którym sprawdzono ich preferencje zakupowe związane ze świątecznymi zakupami. W ankiecie, przeprowadzonej pod koniec listopada tego roku, wzięło udział ponad 3500 internautów, z czego w 53% stanowiły kobiety, a 47% – mężczyźni. Dominująca grupa wiekowa w badaniu to osoby w przedziale wiekowym 25 – 34 lat, ale co interesujące aż 13,5% ankietowanych była w wieku 45 - 54 lat. To pokazuje, że coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw Internetu i zakupów online również osoby starsze.

Kiedy Polacy kupują prezenty świąteczne?

Nadal, podobnie zresztą jak w badaniu z zeszłego roku, Polacy nie mają w zwyczaju kupować prezentów świątecznych z dużym wyprzedzeniem czasowym. Gorączka przedświątecznych zakupów przypada na miesiąc grudzień. Jednym z powodów, dla których Polacy decydują się na nieco późniejsze robienie świątecznych zakupów, są posezonowe wyprzedaże wprowadzane przez sklepy jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Jak wynika z raportu Ceneo.pl, najwięcej osób kupuje prezenty pod choinkę na tydzień/dwa przed Świętami – taką odpowiedź wybrało prawie 54% pytanych. Spora część ankietowanych kupuje prezenty wcześniej, jeszcze w listopadzie (28%), ale z drugiej strony prawie 12% badanych zostawi zakupy na ostatnią chwilę.

- Koniec roku to tradycyjnie najgorętszy okres w branży e-commerce, a grudzień to dla wielu e-sklepów czas całorocznych żniw. Wiele z nich przygotowuje specjalne akcje promocyjne i wyjątkowe oferty upominkowe. Pomimo panującego kryzysu, im bliżej Świąt, tym chętniej Polacy kupują online i sięgają nawet po nowe laptopy, czy gry na konsole - mówi Agnieszka Pająk z biura prasowego Ceneo.pl.

Prawie połowa ankietowanych przyznała, że przed przystąpieniem do świątecznych zakupów, przygotowuje specjalną listę zakupową. Pomaga ona zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jednocześnie 40% przyznaje, że kupuje dodatkowe produkty spoza listy. Wciąż jeszcze mobilne list zakupów są nowością wśród Polaków.

Tegoroczne Święta w podobnej cenie jak przed rokiem

Według badań, przeprowadzonych przez Ceneo.pl, przeciętna polska rodzina, planuje w 2012 roku wydać na nadchodzące Święta łącznie od 500 do 1000 zł (32% badanych), w tym na dekoracje świąteczne, czy przygotowanie wigilijnej kolacji. Są wśród nas i tacy, którzy dość rozrzutnie podchodzą do Świąt i w planach mają wydać nawet 2000 zł (9%). Prawie co czwarty z nas chce jednak wydać na Święta mniej niż 500 zł (23%).

Sporą część wydatków świątecznych pochłoną prezenty - jedna czwarta Polaków planuje przeznaczyć na ten cel powyżej 350 zł (25%). Ankietowani zadeklarowali również, że jest to kwota porównywalna z tą, jaką wydali na Boże Narodzenie w 2011 roku (34% badanych). Na pytanie o łączną kwotę, jaką Polacy planują wydać na Święta, aż 22% pytanych wskazało, że planuje wydać mniej, niż w zeszłym roku. Wskazuje to, że Polacy pomimo, że chętnie kupują i obdarowują prezentami innych, podchodzą do tych wydatków z umiarem, rozważnie planując wydatki i szukając interesujących ofert. Z udzielonych odpowiedzi można wnioskować, że nie tak łatwo poddajemy się szaleństwu świątecznych zakupów. Niektórzy wydatki świąteczne będą chcieli pokryć kredytem gotówkowym. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez portal Bankier.pl, pożyczając z banku kwotę 1000 zł i chcąc spłacić ją jeszcze przed wakacjami, po 6 miesiącach trzeba będzie dopłacić do niej nawet 160 zł. - Warto pamiętać, by dług wobec banku uregulować w czasie nie dłuższym niż 12 miesięcy - za rok też będą Święta i potrzeba zaciągnięcia kredytu na bożonarodzeniowe wydatki może się powtórzyć – mówi Zuzanna Brud, ekspert Bankier.pl.

Czy Polacy chętnie obdarowują innych?

Najczęściej planujemy zakup prezentów dla 3-5 osób, głównie dla dzieci i naszych partnerów (prawie 49%), co potwierdziło się także w zeszłorocznym badaniu Ceneo.pl. Natomiast dla 6 – 10 osób, prezenty będzie kupować nawet co czwarty ankietowany. W 2011 roku taką chęć deklarowało niecałe 25% pytanych. Są wśród Polaków i tacy, którzy mają w planach zdecydowanie większe zakupy gwiazdkowych prezentów. Dla więcej niż 10 osób kupić prezenty chce aż 7% badanych, w zeszłym roku było to ponad 8%.

Zapewne związane jest to z faktem, że najpopularniejsze święta w Polsce są nadal w gronie rodzinnym, co automatycznie zwiększa nam liczbę obdarowywanych osób i całościową liczbę wydatków. Polacy starannie dobierają świąteczne prezenty, szukają informacji w Internecie, porównują cen. Kupujący chcą mieć pewność, że dokonujemy bezpiecznych zakupów w dobrej cenie, coraz częściej więc szukają opinii o sklepach i ich produktach. – Pod koniec roku pokutuje bagatelizowana przez nas w innych miesiącach słaba zdolność do oszczędzania. Skreślając kolejne pozycje na zakupowej liście warto jednak pamiętać, że o wyjątkowość tego czasu pamiętają też planujące - mimo śniegu - żniwa banki - uczula Malwina Wrotniak, analityk Bankier.pl.

Gdzie kupujemy prezenty?

Nadal popularnym miejscem robienia świątecznych zakupów są tradycyjne sklepy. Najwięcej, bo aż 34% rodaków po świąteczne upominki wybierze się do supermarketów. Badania pokazują jednak, że Internet rośnie w siłę i aż 31,5% respondentów zamierza w tym roku kupić prezenty gwiazdkowe w sieci. W zeszłym roku aż 56,6% ankietowanych zaznaczyło, że część prezentów kupi właśnie w sieci.

- Jak widać, z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do zakupów online i właśnie dzięki e-sklepom szybciej dokonuje wyboru podarków. Coraz częściej zamiast czasochłonnej wizyty w zatłoczonym centrum handlowym wybieramy Internet – mówi Agnieszka Pająk z biura prasowego Ceneo.pl. Nietrudno się temu dziwić, kiedy liczba obowiązków i spraw do załatwienia tuż przed samymi Świętami i końcem roku zawsze zwiększa się i często szukamy rozwiązań mogących zaoszczędzić czas. Wszystko to głównie dlatego, że dzięki sieci możemy uniknąć stania w długich kolejkach w sklepach i tym samym uniknąć nerwowej, zakupowej atmosfery oraz spożytkować czas dla siebie.

Niezbędnik prezentowy w Internecie

W sieci możemy znaleźć wiele niesztampowych pomysłów na prezenty, to bardzo często kopalnia niszowych produktów, których próżno szukać w centrach handlowych, nawet dla bardzo specyficznych odbiorców. Jak wynika z badania Ceneo.pl, większość tegorocznych prezentów będzie kosztować od 30 do 100 zł, prawie 54% ankietowanych chce kupić jeden prezent w kwocie poniżej 100 zł, podczas gdy 23% do 250 zł przeznaczy na jeden podarunek. W tym przedziale cenowym największą popularnością wśród kupujących cieszą się książki, zabawki dla dzieci czy gry, co potwierdziło się w odpowiedziach badanych – 33% badanych wskazało na książki i 37% na zabawki. Gry i filmy do nie tylko świetny pomysł na prezenty, ale dobrzy towarzysze wspólnego świętowania. Na liście „prezentowych przebojów” kupowanych w sieci królują także perfumy (24%) i ubrania (21%), czy płyty CD (17%).

Może się wydawać, że to mniej nowoczesne prezenty, ale nie mniej popularne wśród Polaków. Prawdą jest, że nie sztuką jest wydać dużą sumę pieniędzy na świąteczny prezent. Nie zawsze też ten drogi jest naprawdę udany, dużo częściej ten praktyczny ucieszy obdarowywanego. Warto jednak pamiętać, że w przypadku zakupów świątecznych przez Internet należy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych i korzystać z rekomendowanych e-sklepów.

Jak bezpiecznie kupić prezenty w e-sklepach?

Faktem jest, że szybka realizacja zamówienia stanowi w okresie świątecznym bardzo duży priorytet, ale nie powinna przysłonić naszej czujności. Zakupy w Internecie są bezpieczne, ale pamiętajmy o tym, że wybór sklepu nie może być przypadkowy. Dlatego też zwracajmy uwagę na opinie o sprzedawcach, sklepach i transakcjach w nich dokonanych. Wybierajmy znane sklepy internetowe lub też te, które mają wystawione pozytywne opinie kupujących. Jako jeden z liderów branży e-commerce, wdrożyliśmy narzędzie umożliwiające skuteczne ocenianie transakcji w sklepach online – Program Zaufane Opinie.

Jego istotą jest fakt, że opinie zbierane są od rzeczywistych klientów sklepów. Dzięki temu kupujący może mieć pewność, że nie są to komentarze napisane przez sam sklep, czy jego konkurencję. Pamiętajmy także o zapoznaniu się regulaminem sklepu, sprawdzeniu czy na stronie znajdują się wszelkie niezbędne dane kontaktowe. Kiedy już jesteśmy pewni naszego zakupu, zwróćmy uwagę na rodzaj połączenia z siecią. Najbezpieczniejsze połączenia z siecią to te, które szyfrowane są za pomocą skrótu „https” oraz symbolu kłódki, który pojawia się w przeglądarkach. Jeśli obawiamy się o bezpieczeństwo transakcji, wybierajmy opcję opłaty „za pobraniem”. Tę formę płatności warto wybrać w przypadku, jeśli w danym sklepie robimy zakupy na przykład po raz pierwszy. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Upewnijmy się także jaki jest czas dostawy i jaki gwarantowany czas realizacji zamówienia. Jeśli możemy, skorzystajmy z możliwości monitorowania przesyłki, dzięki czemu dowiemy się na jakim etapie aktualnie jest nasza przesyłka.

Podstawowym sensem obdarowywania się upominkami jest chęć sprawienia przyjemności bliskiej osobie, a Świąt spędzenie tego magicznego czasu w otoczeniu rodziny. Warto jednak pamiętać, że to także wzmożony okres wydatków oraz zakupów, a zdaniem Polaków wydatki na te Święta będą najpewniej takie same jak rok temu. Będzie się tak działo, pomimo iż coraz większa część z nas próbuje zaoszczędzić i tym samym zmniejszyć wydatki na prezenty.

Agnieszka Pająk, Ceneo.pl


Wymiana tachografu jest kosztem firmy

Od 1 października 2011 r. obowiązują przepisy rozporządzenia Komisji (UE) nr 1266/2009 z 16 grudnia 2009 r., które wprowadza tzw. regułę 1 minuty. Aby skorzystać ze zmian, konieczne jest wyposażenie pojazdu w odpowiedni tachograf. CiężarówkiPrzewoźnicy będą mogli zaliczyć takie wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Nowe zasady rejestracji pozwalają zaoszczędzić czas jazdy. Jeżeli, na przykład, w danej minucie 29 sekund będzie trwała jazda. Niestety np. popularne na rynku tachografy VDO w wersjach 1.0, 1.0a, 1.2, 1.2a, 1.2u, 1.3a produkowane do 31 sierpnia tego roku, nie spełniają wymogów reguły.– Nie ma możliwości wgrania nowego oprogramowania do starych urządzeń. Oznacza to konieczność ich wymiany – mówi Dominik Melzer, właściciel autoryzowanego serwisu Elektromechanika Melzer.Reguła 1 minuty polega na tym, że tachograf zapisuje taki stan danej minuty, jaki jest w niej przeważającyWymiana tachografu będzie miała skutki w podatku dochodowym. Zdaniem Zofii Podhoreckiej, prezesa... ...

Szykuje się energetyczny debiut na GPW. 30 października na parkiet wchodzi ZE PAK

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) zadebiutuje na warszawskiej giełdzie we wtorek, 30 października.Cena maksymalna akcji dla inwestorów indywidualnych została wcześniej ustalona na 33 zł.Oferta publiczna ZE PAK obejmowała 26 mln 13 tys. akcji serii A1 należących do Skarbu Państwa, stanowiących 50 proc. kapitału spółki. Cena sprzedaży akcji ZE PAK dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych ustalona została na 26,2 zł. Przy tej cenie sprzedaży wartość oferty wyniosła ok. 680 mln zł.Cena maksymalna akcji dla inwestorów indywidualnych została wcześniej ustalona na 33 zł.Inwestorzy indywidualni objęli 3 mln 901 tys. 950 akcji ZE PAK, a transza inwestorów instytucjonalnych obejmuje 22 mln 111 tys. 50 akcji spółki (w tym 443 tys. 101 akcji oferowanych Elektrimowi, Embudowi i Polsat Media).Inwestor indywidualny miał prawo złożyć jeden zapis, maksymalnie na 750 akcji ZE PAK. Inwestorzy indywidualni zapisali się na ponad 15 proc. oferty ZE PAK, składając łącznie około 14 ty... ...

Prokuratura zbada sprawę zakupu budynku gdańskiego sądu

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zbada, czy przy kupnie budynków dla sądu w Gdańsku doszło do przestępstwa - poinformowała w poniedziałek PAP Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu. Według śledczych mogło dojść do ominięcia przepisów prawa o zamówieniach publicznych.W listopadzie Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło zawiadomienie w tej sprawie do Prokuratora Generalnego. Ten zdecydował o przekazaniu sprawy do Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, która wyznaczyła do zbadania poznańską prokuraturę okręgową.Zawiadomienie złożone przez szefa CBA wpłynęło do prokuratury w czwartek, sprawą zajmie się tamtejszy Wydział VI do Spraw Przestępczości Gospodarczej - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus."Według CBA istnieją uzasadnione podstawy podejrzenia popełnienia przestępstwa podczas realizacji inwestycji +Gdańskie Centrum Sprawiedliwości+. Miało ono polegać na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez przedstawicieli M... ...

Administracja nadal za mało oszczędza

Wspólne zakupy sektora publicznego przynoszą milionowe oszczędności. Większy outsourcing zmniejszyłby wydatki nawet o kilka miliardów złotych.Skutki reformy finansów publicznychRok po zakończeniu reformy finansów publicznych okazuje się, że outsourcing usług przynosi administracji publicznej zyski, ale niestety niewielkie. Kancelaria premiera, ministerstwa, urzędy wojewódzkie, szpitale, samorządy i inne jednostki zlecają firmom zewnętrznym jedynie proste usługi. Oszczędności mogłyby wynieść nawet kilka miliardów złotych, gdyby administracja powierzyła firmom zewnętrznym bardziej skomplikowane usługi.Na razie nie udało się więc osiągnąć celu, jaki postawił sobie rząd w związku z wprowadzeniem nowej ustawy o finansach publicznych oraz w Planie Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010 – 2011.Skutki likwidacjiLikwidacja gospodarstw pomocniczych, zakładów budżetowych oraz inne zmiany wynikające z nowej ustawy o finansach publicznych (Dz.U. z 2009 r. nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) miały na ce... ...

Portale szukają kupców. Ringier Axel Springer kupił Onet.pl

Niemiecko-szwajcarski koncern wydawniczy ze średniaka awansuje na lidera polskiego rynku internetowegoRAS będzie lideremBranża zastanawia się, czy sprzedaż Onetu wywoła kolejne przetasowaniaDla grupy TVN sprzedaż Onetu to kolejny etap zmianGigantyczne zmiany na polskim rynku internetowym. Niemiecko-szwajcarski koncern wydawniczy Ringier Axel Springer ogłosił przejęcie największego polskiego portalu Onet.pl. Za 75 proc. udziałów w spółce zapłaci TVN 956 mln zł. To daje wycenę dla całego portalu w wysokości 1,27 mld zł.Telewizyjna grupa zachowa mniejszościowe udziały, a Ringier Axel Springer wskoczy na pozycję lidera rynku, na którym roczne wydatki na reklamę wynoszą prawie 2 mld zł. W 2001 r. Onet miał w nim 12-procentowy udział.Branża zastanawia się, czy sprzedaż Onetu wywoła kolejne przetasowania. Od dawna spekuluje się o sprzedaży Wirtualnej Polski. Wejście na giełdę rozważa Grupa O2, która złożyła w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny. – Dobra wycena Onetu może... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.